Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Vigyazzunk_a_mehekre

VIGYÁZZUNK A MÉHEKRE!

„A mi méheink” címmel ismeretterjesztő programsorozatot indított a MOM Kulturális Központ a társintézményeivel közös szervezésben. Szabó Olivér makói méhész a Hegyvidéki Kulturális Szalonban tartott előadásában arról beszélt, mennyire fontos szerepet játszanak életünkben a méhek, és milyen pozitív élettani hatásai vannak a különböző mézfajtáknak.

„Ha kipusztulnak a méhek, azt az emberiség legfeljebb négy évvel éli túl” – ezzel az Albert Einsteinnek tulajdonított idézettel érzékeltette a méhek jelentőségét Szabó Olivér méhész. Bár a világból sok aggasztó hír érkezik arról, mi történik mostanában a növények beporzásában kulcsszerepet játszó rovarokkal, a Makóról érkező termelő szerint Magyarország egyelőre nincs rossz helyzetben, hiszen itt a legnagyobb a méhsűrűség a világon – hazánkban körülbelül egymillió méhcsalád él. Szlovákiában ugyanakkor már kevesebben vannak, ezért az ottani növénytermesztők beporzási díjat fizetnek a méhészeknek, ha hozzájuk viszik a kaptárjaikat.

Laikusként kevesen gondolnák, hogy egy erős méhcsaládnak akár ötven-hatvanezer tagja is van. Közöttük azonban csak egyetlen királynő, azaz méhanya található, aki általában öt évig él, és napi ezer-ezerötszáz petét rak le, ami több mint a saját súlya. A kaptárban lévő két-háromszáz here három-négy hónapot él, ám ha a királynővel párzanak, nem sokkal utána elpusztulnak. A dolgozók élettartama hatvan nap, ezt az időt azonban rendkívül aktívan töltik, napi tizennyolc órát szorgoskodnak, egy méh élete során közel félmillió virágot képesek beporozni.

Vigyazzunk_a_mehekre1

„Ha méhrajjal találkozunk a városban, ne rovarirtót, hanem méhészt hívjunk. Mi ugyanis nem pusztítjuk el, hanem megmentjük ezeket a hasznos állatokat” – mondta Szabó Olivér. Kitért rá, hogy ő sem tartja szerencsésnek, ha sűrűn lakott területen, például egy forgalmas út mentén befészkeli magát valahová egy méhcsalád, hiszen ez veszélyes lehet azokra nézve, akikben esetleg allergiás reakciót vált ki a csípésük.

A kertvárosias övezetek szélén ugyanakkor nem okoznak gondot. Sőt már Magyarországon is vannak jó kezdeményezések arra, hogyan lehet akár a város közepén, kontrollált körülmények között méheket tartani, Szeged centrumában például egy kaptárházat hoztak létre, négy kaptárral. „A méhek alkalmazkodó állatok, csak a nagy zajt nem szeretik” – tette hozzá a szakember.

A világon körülbelül négyszer annyi mézet esznek, mint amennyit megtermelnek, azaz nagyon sok hamisítvány készül. Hazánkban érdemes olyan mézet vásárolni, amit az Országos Magyar Méhészeti Egyesület emblémájával ellátott szabványüvegekben árulnak, ezeket ugyanis csak a regisztrált, tevékenységükben ellenőrzött magyar méhészek használhatják. A makói termelő elmondta, hogy az ő termékeit is rendszeresen ellenőrzik: ilyenkor a méz összetételét, a benne található cukorfajták arányát vizsgálják, továbbá azt, hogy nincs-e a termék túlmelegítve, 60 Celsius-fok felett ugyanis károsodhatnak benne az értékes összetevők.

A hallgatóság kérdésére Szabó Olivér elmagyarázta, füstöléssel érik el, hogy megnyugtassák a méheket, amíg kiveszik a lépet, és abból kipergetik a mézet. „Hiába van rajtam ilyenkor vastag védőruha, pár helyen mindig bejutnak alá, így egy pergetés alatt mindig kapok legalább tíz-tizenöt szúrást” – beszélt szakmája sokak számára riasztó oldaláról az előadó. Ugyanakkor szerinte hozzá lehet szokni a méhszúráshoz, ha valaki nem allergiás rá. Sőt van, aki a méhmérget kúraszerűen alkalmazza köszvényre, ízületi bajokra.

Természetesen nem kell mindenkinek szúratnia magát ahhoz, hogy egészségesebb legyen, elég, ha rendszeresen fogyaszt a jótékony hatású mézfajtákból. A méhész megemlített néhány különlegeset, amelyiknek kiemelkedő az egészségmegőrző hatása. Az olajretekméz erősen méregteleníti a májat, epét, valamint prosztatagyulladás megelőzéséhez is használják. A selyemfűméz gyulladáscsökkentő, míg a magas szeléntartalmú mustárméz az immunrendszer helyes működéséhez járul hozzá, emellett serkenti a pajzsmirigyműködést és a haj, köröm növekedését. A napraforgókrémméz a koleszterinszintet csökkenti, magas ásványianyag-tartalom jellemzi, továbbá jelentős az E-vitamin-tartalma, amely antioxidánsként segíti a sejtek regenerálódását.

z.

Eredeti cikk:

https://www.hegyvidekujsag.hu/archivum/archivum-2019-oktober-15/vigyazzunk-mehekre