9. Ördög-orom
A tábla az Edvi Illés út elején balra, a hegyre felkaptató, zöld háromszöggel jelölt úton található, a gerincen (Kilátópont).
Felirata:
Beporzó tanösvény 9. Ördög-orom
Mielőtt a QR kódra kattintasz, nézz körül! Az érintetlen természet mekkora mértékben szorult vissza a kertek, házak, utak, tornyok miatt?
QR kódra kattintva olvasható
Klasszikus kirándulóhelyen vagyunk. A főváros közelségében sok vadregényes, érintetlennek tűnő hely van, ami jól megközelíthető. Ezek közül is a népszerűbbek egyike ez a hely. Egy korábbi kőbánya sziklafala fölött magasodó, változatos utat kínáló hegy, a 312 m magas Ördög-orom. Itt úgynevezett tűzköves dolomitot bányásztak, s még malomkő is készült belőle.
Nem könnyű elképzelni, de ez a táj a korai dinoszauruszok idején, úgy 200 millió éve tengerfenék volt. 30 millió éve sekély volt itt a tenger. A turisták által járt utakról eltűnik a növényzet, a néhai tengerfeneket koptatjuk. Figyeljük meg az ilyen utak mellett, hogy milyen vékony a kőzetet takaró talajréteg! Nagyon sérülékeny élőhely ez! Letekintve, szemben két tájsebet látni 2021-ben: jó lett volna, ha a terület beépítetlen marad.
Megfigyelendő
Az Ördög-orom panorámája gyönyörű. A gerincről (a korlát védettségéből) körülnézve jobbra (ÉK felé) nézve mészkedvelő tölgyest, balra (É-ÉNy felé) nézve pedig karsztbokorerdőt látunk. Lakóházak zárják őket körül. (https://turistautak.openstreetmap.hu/mentettutv-1488943068)
Április elején, amikor még lombok nincsenek, de a korai juhar már kibontotta sárgászöld virágait, az elszórt, vagy tömbben feketéllő fenyőfák mellett az is jól látszik, hogy ennek a juharfajnak a példányai is milyen elszórtságban nőttek és terebélyesedtek ki. A nektárját kereső rovaroknak tehát egy ilyen mozaikos tájban kell rátalálniuk az élelemforrásra. Ahol fiatalabb fák lelógó ágain szemmagasságban látjuk a virágot, napos időben sok korai beporzóval is találkozhatunk, elsősorban poszméhekkel (vastag bundájuk védelmében jobban bírják a hűvöst) és legyekkel (a méhféléknél hidegtűrőbbek).
Ha nem áprilisban vagy itt, akkor nézd meg ezt a képet! A sárga foltok jelzik a korai juhar példányokat.
Korai juharok április elején
Feladvány
A helyszínen, a QR kódot beolvasva lehet elérni.
Szóvadászat
A feladat megoldása után lehet elérni.
A környéken
Amíg ide feljöttünk, sok lágyszárú virágot láthattunk. Nemcsak a terület élvez védettséget, de számos itt élő faj is, például a tavaszi kankalin (Primula veris tudományos nevének jelentése: tavasszal az első, de azért a hóvirágot nem előzi meg…).
tavaszi kankalin áprlisban | napvirág májusban | virágos kőris májusban |