Tábla a rovarszálló mellett.
Felirata:
Beprozó tanösvény 6. Te is lehetsz hoteltulajdonos!
Lehet, hogy a rovarszálló egyfelől „wellness hotel” a rovaroknak, másfelől bölcsőhely, ahol az utódaik fejlődhetnek ki?
QR kódra kattintva olvasható
A rovarszállók jellemzően búvóhelyeket kínálnak, és méhbölcsőket. Tavasszal a nádszálak csöveibe és a fadarabok furataiba magányosan élő (nem „fullánkos” természetű) faliméhek hordják a nektárt és virágport, egyetlen utód számára átlagosan 600 virágról, közben a beporzás áldásos tevékenységét is elvégzik. A „belakott” üreg bejáratát sárral tapasztják be. Innen bújnak elő a kifejlődött, új beporzó rovarok a következő év tavaszán.
A beporzók élelemkeresés közben keresik fel a virágokat. Miközben virágról virágra járnak, maguk is esznek és utódaiknak is gyűjtenek, önkéntelenül is elvégzik hasznos „munkájukat”, a beporzást.
A beporzók áldásos tevékenységének köszönhetjük táplálékforrásaink jelentős részét (pl. gyümölcsök, zöldségek, fűszerek, csokoládé…). Ezen túl fontosak gyógyszerek, bioüzemanyag, ruhaneműk rostszálai, épület- és bútorfa előállítása számára.
Ezt a szállót az a Hegyvidéki Zöld Iroda állíttatta, amelyik a téren lévő méhlegelőt is gondozza. Otthon egyszerűbb bölcső is készülhet.
|
|
Március elején egy hím faliméh bújik éppen elő a bölcsőjeként szolgáló furatból
|
Április végén már nem él. Elhagyott bölcsőjét már újra megtöltötték és lefalazták sárral |
Megfigyelendő
Nézd meg alaposabban a rovarhotelt! Számold meg, hány sárral betapasztott lyukat találsz rajta!
Mi történik a bölcsőkben? Nem látjuk, de tudjuk: a behordott táplálékból a nyári hónapokban felnevelkednek a faliméh-lárvák. Minden furatban több is. Jövőre ők végzik a beporzást.
Vajon ki bújik meg a többi részen? Megtudhatod a 11. Széchenyi-hegy, Fogaskerekű – Rege park állomáson.
Feladvány
A helyszínen, a QR kódra kattintva lehet elérni.
Jutalom
A feladat megoldása után lehet elérni.
Szóvadászat
A feladat megoldása után lehet elérni.
A környéken
Az úttest másik oldalán a lépcsősoron a Fodor utca irányába felsétálva találod a nemrégiben kialakított „Terülj, terülj asztalkám!” hegyvidéki méhlegelőt: kertészeti művelés alatt álló, városi „virágágyat”. Nézd meg, hány virágzó növényt találsz most itt? Olvasd el a táblát!
A tér melyik része lehet még érdekes e hasznos rovarok számára?
A rovarhotel mögötti bekerített területen található a Fővárosi Vízművek egyik XII. kerületi telephelye. Nagy területeket csak ritkán kaszálnak itt, hogy a beporzó rovaroknak kedvezzenek.
Te is segíthetsz nekik, könnyedén elkészíthetsz egy saját, egyszerű rovarhotelt, amit akár az erkélyre, ablakpárkányra is kihelyezhetsz. Ebben a
videóban 3,5 percben elmondják, hogyan.
A tér történetéből
A környéken egykor a szervita rend szőlője terült el, présházuk a mai téren állt. Szent Orbán a szőlészek védőszentje.
A Diana utca torkolatánál álló Gerlitzy-oltár 1890-ben készült, 1933-ban helyezték ide a Szent Orbán térre. Az utca torkolatától régen egy árok indult lefelé a Kis-Sváb-hegy mellett, ebben fakadt az Orbán-forrás (az egykori Sváb-kút).
A mai téren haladt át a 15. században a Mátyás király által kiépíttetett vízvezeték. Ez a zárt csőrendszer szállította a svábhegyi források vizét a budai várba. Itt jutott bele az Ágnes-forrás vize is.
Megközelítés
112-es busz a Bosnyák tér – Thoman István utca felől, 212-es a Boráros tér – Svábhegy->Normafa felől, 21-es a Széll Kálmán tér – Csillebérc, KFKI felől, 21A a Széll Kálmán tér – Normafa, 102-es a Széll Kálmán tér – Szendrő utca felől.
Források
Faliméh fotók: Trescsik Angéla
Elköszönés
Örülünk, hogy velünk játszottál. Keresd meg a Beporzó tanösvény többi állomását is az
interaktív térképen!