Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Zöld környezet és Egészség projekt

Hogyan támogathatja a városi zöldfelületek megfelelő tervezése és használata az egészségünket?

Mi a Zöld környezet és Egészség projekt?

A Zöld környezet és Egészség (Health & Greenspace) az URBACT nemzetközi, városokat összekötő program egyik, 2019 és 2022 között megvalósult projektje, amelynek vezetője a Hegyvidéki Önkormányzat Zöld Irodája volt. 9 európai város gondolkodott közösen arról, hogy hogyan lehet tudatosan úgy kialakítani és kezelni a városi zöld felületeket, hogy azok pozitív hatással legyenek a városlakók egészségére. Logónk a várost és a zöld területeket egyesíti.

Miért fontos ez a projekt?
A tudatosan átgondolt és rendszeresen karbantartott zöld területek több nemzetközi kutatás szerint hozzájárulnak az egészségesebb városi élethez, a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodáshoz és a jobb minőségű levegőhöz is. Ennek ellenére a városi zöld területek ügye még mindig túlságosan alacsony fontossággal bír, a zöld területek eloszlása egyenlőtlen, és nem minden esetben átgondolt a tervezésük sem.

A 2022-ig tartó projekt keretében azt mutatta be a Hegyvidéki Zöld Iroda nemzetközi partnereivel, hogy hogyan lehet a városlakók számára egészségesebb környezetet teremteni. Azt vizsgáltuk, hogy az önkormányzatok hogyan tudják befolyásolni ezen terek használatát, illetve hogyan tudják maximalizálni tudományosan is bizonyított pozitív hatásaikat. A cél egymás jó gyakorlatainak megismerésén és a helyi érdekelt felek összehozásán túl egy akcióterv elkészítése volt, amely az önkormányzatot segíti a tervezésben, illetve későbbi pályázatok kiindulópontja lehet.

Konkrétan mely témákkal foglalkozik a projekt?
• városi hőstressz és ennek csökkentése zöldítéssel
• levegő minőség javítása és zajcsökkentés
• fizikai és mentális egészségjavítás
• szociális jóllét és zöldterület fejlesztés

Kik az európai partnervárosaink, és többek között milyen témákkal foglalkoznak?
• Hegyvidék-Budapest: Idősbarát zöld környezet kialakítása és használata, Zöld recept
• Tartu (Észtország): „Autómentes sugárút” rendezvény
• Espoo (Finnország): erdőfürdő, mentális egészség
• Limerick (Írország): városi zajszennyezés kezelése, „csendes zónák” kialakítása mobil applikációval
• Messina (Olaszország): „bioenergetikai” ösvények kialakítása
• Breda (Hollandia): közösségi parktervezés
• Poznan (Lengyelország): óvodák zöldítése konyhakertekkel, természetes játszóterek, zöld buszmegállók kialakítása
• Suceava (Románia): társadalmi élet Covid idején a szabadtéren

Mik azok a helyi munkacsoportok és miért fontosak?
Minden projekt partnernek létre kell hoznia és működtetnie kell egy helyi munkacsoportot (Urbact Local Group), amely meghatározza a helyi akcióterv kidolgozásának irányát. Tehát nem az önkormányzat dönti el, mit és hogyan valósítson meg a témában, hanem a helyi szereplők, akik lehetnek intézmények, civil szervezetek de magánemberek is. A rendszeres találkozók lehetővé teszik, hogy a helyi szereplők megismerjék egymást és megtalálják a közös pontokat.

A Hegyvidéki Önkormányzat helyi csoportjában többek között olyanok képviseltetik magukat, mint a Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika, a Budapesti Szent Ferenc Kórház, a Szent János Kórház, a Károli Gáspár Református Egyetem pszichológia tanszéke, a Hegyvidéki Kulturális Szalon, az ELTE Ember-Környezet Tranzakciós Intézete, a MOMKult, a MOM Sport Uszoda és Sportközpont vagy például a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény. Amint látható, a csoport változatossága garantálja, hogy valóban újszerű és kreatív együttműködések jöhessenek létre.

Mik azok a kisléptékű akciók?
Kisléptékű akció bármi lehet, amit a helyi csoportok kitalálnak és megvalósítanak a program során. Lehet akár több is ezekből. Az URBACT túlságosan nagy anyagi támogatást nem ad ezekhez, ezért fontos, hogy lehetőleg már meglévő erőforrásokra támaszkodjanak.
Mik voltak a Hegyvidék legfontosabb kisléptékű akciói?
Időspiknik sorozat – Idősbarát park útmutató
Kerületi intézmények összefogásában az időseket segítő egészségmegőrző és mentálhigiénés programsorozat indult a Hegyvidéken a magányosság érzésének oldására, a zöld környezet pozitív hatásainak kiaknázásra. Az Időspiknik programsorozatban az érdeklődő idős emberek közös sétákba, szabadtéri gyógytornába, petanque és tánc foglalkozásokba kapcsolódhattak be, a programsorozatot a Hegyvidéki kulturális Szalon folytatja.

Hiánypótló kiadvány született rehabilitációs tájépítész bevonásával, mely a városi zöldfelületek tervezésének, kialakításának, üzemeltetésének az idős emberek számára lényeges, általános műszaki szempontjait kívánja csokorba gyűjteni, így segítve a parkok kialakításával kapcsolatban döntéseket hozók – például az önkormányzatok mint megrendelők, a tervezők, az idős embereket támogató civil szervezetek – munkáját.
Az útmutató funkcionális követelményeket ismertet, amelyek szemléltetik, hogyan tehető befogadóvá, barátságossá, vonzóvá egy park az időskorú emberek számára, mitől lesz ott számukra kellemes az időtöltés, mi adhat megfelelő biztonságérzetet.

Mozogj szabadon, Hegyvidék!
A Hegyvidék Zöld Irodája célul tűzte ki többek között, hogy népszerűsítse a szabadban történő mozgást mind a fizikai, mind a lelki egészségünk fejlesztése érdekében. virtuális kilómétergyűjtő játékot szerveztünk, melyben a résztvevő lakosok sétáik kilométereit és képes beszámolóit tölthették föl a Mozogj szabadon, Hegyvidék! facebook csoportba, mely 1700 mozgás és természetkedvelő tagot szervezett közösségbe.

Zöld Recept program
A zöld recept egy, a kerületi háziorvosok bevonásával elindult izgalmas kezdeményezés, amely a Hegyvidéki Önkormányzat által vezetett Zöld Környezet és Egészség nemzetközi program keretében valósul meg, kísérleti jelleggel.

A hagyományos orvos - beteg viszonyban, a gyógyszer-receptek és terápiás javaslatok mellett gyakran valami más, a panasszal érkező páciens által megvalósítható életmód-ajánlás jelentheti a valódi segítséget.
Az egészségmegőrzést és a gyógyulást segíti a zöld recept, melyen a háziorvos kerületi – lehetőleg szabadtéri – mozgáslehetőségeket ír fel a páciensnek, így segítve és támogatva az életmódváltást és az egészség megőrzését/helyreállítását.

A zöld recept már létező gyakorlat számos országban, jótékony hatásait és előnyét kutatások támasztják alá, éppen ezért döntött úgy az Önkormányzat, hogy az Aktív Hegyvidék ingyenes programkínálatát ezentúl a háziorvosok receptre is írják fel a betegeknek, figyelembe véve a páciensek szükségleteit és egészségi állapotát.

A recept felírása után a páciensnek nincs más dolga, mint tájékozódni az Aktív Hegyvidék honlapján a felírt mozgáskategóriába tartozó sport vagy egyéb mozgáslehetőségekről, majd részt venni a programokon, melyek a zumbától a túrázáson át egészen a petanque-ig terjednek.
 

Zöld Környezet és Egészség Akadémia
Hazai és nemzetközi előadókat hívtunk meg, hogy a városi zöld környezet egészséggel kapcsolatos aspektusait bemutassák, megosszák tudományos eredményeiket és szakmai tapasztalataikat. 13 online webináriumot szerveztünk, alkalmanként 2-3 előadással, beszélgetési lehetőséggel, ango-magyar tolmácsolással. A széles spektrumot felölelő témák közt a sétálható várost, az egészségközpontú zöldterületfejlesztést, a városi zöldterületek egészséget támogató használatát, a térképes tervezés támogatást, a városi kertészkedést és a természetközeli óvodaudvarok, játszóterek kialakításának tapasztalatait egyaránt megtalálhatjuk. Az eseményeken átlagosan 80-100 érdeklődő vett részt, az előadások visszanézhetők a Hegyvidéki Zöld Iroda YouTube csatornáján angol és magyar nyelven.