Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Tanulmányút_bevezető

KÜLFÖLDI TANULMÁNYUTAK

Barcelona


Az esővízkezelés kiemelt fontossággal bír a városi területeken, és Barcelona sem kivétel ez alól. A LIFE Városi Eső projekt résztvevői egy városlátogatás keretében ismerkedhettek meg a spanyol városban alkalmazott megoldásokkal 2022. november 14-16. között.

Barcelona városa gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, ugyanakkor számos olyan kihívással szembesül, amelyek a város elmúlt harminc évében tapasztalt ugrásszerű fejlődésével és növekedésével járnak együtt. Az intenzív csapadék és az esővíz elvezetésének problémái gyakoriak Barcelonában, éppen ezért a városvezetők innovatív módszereket alkalmaznak a fenntartható esővízkezelésre. Ebben a cikkben megvizsgáljuk Barcelonában az esővízkezeléssel kapcsolatos fő problémákat, a város által alkalmazott megoldásokat és a fenntartható esővízkezelés egyik kulcsfontosságú eszközét, a fenntartható vízkezelési rendszereket (Sustainable Urban Drainage Systems, SuDS).

A hagyományos csatornarendszerek önmagukban nem tudják megfelelően elvezetni az esővizet, az aszály miatt pedig az esővíz elvezetése mellett egyre inkább a visszatartáson, illetve az újrafelhasználáson van a hangsúly. Ennek érdekében a barcelonai önkormányzat számos innovatív megoldást alkalmaz, amelyeket egy integrált rendszerben, az úgynevezett SuDsokban kezel. A fenntartható vízelvezető rendszerek (SuDS) olyan megoldások, amelyek a csapadékvizet a lehető legközelebb a forrásához kezelik, hogy utánozzák a természetes vízelvezetést, és elősegítsék annak beszivárgását, lassítását és passzív kezelését.

A fenntartható vízkezelési rendszerek (SuDS) olyan tervezési megoldások, amelyek célja az esővíz fenntartható kezelése a természetes tájba illeszkedve. A SuDS lehetővé teszi az esővíz természetes úton történő elnyelését, tárolását és lassú kifolyását, ezzel csökkentve a vízelvezetés sebességét és minimalizálva az árvizek kockázatát.

Az egyik fő megoldás a városi zöld infrastruktúra fejlesztése. Barcelona ösztönzi a zöld tetők, vertikális kertek és parkok telepítését a városi területeken. Az esőkertek mellett ökológiailag is értékes területeket alakítottak ki, például mesterséges tavakat és mocsarakat, melyek szintén segítenek a csapadék természetes úton történő felszívásában és szűrésében.

Fentiek kiegészítéseként Barcelona esővízgyűjtő rendszereket telepít a közterületeken és az épületeken. Az esővízgyűjtő rendszerek segítségével a csapadékot összegyűjtik és újrahasznosítják különböző célokra, például az öntözésre vagy a mosásra. Ezáltal csökken a városi vízfogyasztás, és javul az esővíz hasznosítása.

A SuDS-ok alkalmazása Barcelonában nem csak a vízkezelésre korlátozódik, hanem a város élhetőségére is pozitív hatással van. A zöld területek növelik a városi biodiverzitást, javítják a levegő minőségét és hűsítő hatást gyakorolnak a városi hőmérsékletre.

Barcelona_cristobaldemoura
Barcelona, Eix Verd Cristóbal de Moura - csapadékvízgyűjtő -és szikkasztó lineáris park

Barcelona Almogavers
Barcelona, carrer dels Almogàvers - meredek utcán lefolyó csapadékvizet elszikkasztó zöldsávok



Berlin


Berlin területe a közelmúltban ugrásszerűen megnőtt, emellett egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe a klímaváltozás miatt. A város vezetése számos megoldást keres arra, hogy felkészüljön a várható kihívásokra. Egyik ilyen megoldás a decentralizált, természetalapú megoldások előtérbe helyezése esővízkezelés terén. A LIFE Városi Eső projekt résztvevői szakmai tanulmányút keretében ismerkedtek meg a berlini jó gyakorlatokkal 2023. április 24-26. között.

Berlin folyamatosan építkezik és bővül, ezért a természetalapú esővízkezelés rendkívül fontos a város fenntarthatósága szempontjából. Az esővízkezelésnek a klímaváltozás hatásainak (például az intenzívebb csapadékok és hőhullámok) kezelésében is kulcsszerepe van. Az új építkezéseknél és a már meglévő negyedekben is nagyobb hangsúlyt kell fektetni a természetes esővízkezelésre és a megoldások integrált szemléletére.

Ma már több olyan lakónegyed létesült, amely csapadékvízelvezetése teljes egészében leválasztásra került a csatornahálózatról (pl. Adlershof, Rummelsburger Bucht, Berlin-Treptow-Köpenick: Johannisgärten). Az egyre inkább közismertté váló szivacsváros koncepció (Schwammstadt) ezekben a negyedekben gyakorlatban valósul meg: zöldtetők, zöldfalak, szikkasztó zöldterületek és elárasztható területek komplex rendszerével a lehulló csapadék beszivárog a talajba, lassan elszikkad és elpárolog. A zöldterületek így ellenállóbbá válnak a száraz, forró időszakokban is, a közterületeken csökken a hószigethatás, az épületek kevésbé hevülnek fel.

A csapadék helybentartását leghatékonyabban a helyi „esővízadó” (Niederschlagswassergebühr) ösztönzi. Az „esővízadó” külön tételként jelenik meg a csatornadíj számlán. Az összeges a magánterületen lévő különböző típusú burkolt felületek méretétől és vízmegtartási eszközök alkalmazásától függ. 2022-től az esővízadó összege 1,809 euró/m2/év, mely csökkenhet a burkolattípusok és az alkalmazott vízmegtartó módszerek (pl. tározás, szikkasztás) függvényében.

Inspiráló jó gyakorlatként említhető a Berlini Esővíz Ügynökség (Berliner Regenwasseragentur) működése, melyet Berlin város önkormányzata és a Berliner Wasserbetriebe (vízzel kapcsolatos közszolgáltatásokat biztosító cégcsoport) hozta létre 2018-ban.

Az Esővíz Ügynökség stratégiai célja egy kreatív, hatékony és proaktív platform kialakítása, amely a város minden szereplőjét összefogja és népszerűsíti a rendelkezésre álló technikai és városfejlesztési megoldásokat a természetes esővízkezelésre vonatkozóan. Az Ügynökség célja továbbá a lakosság tájékoztatása és felvilágosítása, a szakemberek és hatóságok támogatása az esővízkezelési megoldások megvalósításában és a szakmai tapasztalatok megosztása.

Az ügynökség fő feladatai a következők:

  • A város lakosságának és döntéshozóinak felvilágosítása a megfelelő esővízkezelés fontosságáról.
  • A „1000 Zöldtető” program támogatása és elősegítése, valamint az épületek és telekterületek leválasztása a csatornahálózatról.
  • Az érintett szereplők – tervezők, építtetők, hatóságok és lakosok – informálása és támogatása az esővízkezelés megvalósításában a tervezési folyamatok során.
  • Műszaki tanácsadás nyújtása a decentralizált esővízkezelési megoldások lehetséges hatásairól és lehetőségeiről, figyelembe véve az érvényes előírásokat és szabályozásokat.
  • Felvilágosítás az esővízkezelés költségeiről, gazdaságosságáról, finanszírozásáról és támogatási programjairól.
  • Tájékoztatás és tanácsadás az esővízkezelés, a vízvédelem, a klímaváltozás, a biodiverzitás és a természetvédelem összefüggéseiről és hatásairól.

Összességében a berlini látogatás legfontosabb tanulsága, hogy a város komplex és integrált módon, az egész várost lefedő intézkedésekkel tudja előmozdítani az esővíz helybentartását és hasznosítását. Ezt alátámasztja többek között az is, hogy Berlin Klímastratégiájában (Stadtentwicklungsplan Klima 2.0) külön fejezetet kap a csapadékvízkezelés.

Berlin_adlershof1
Berlin, Adlershof negyed - gyalogos felületekről lefolyó csapadékvíz szikkasztása parkban


Berlin_adlershof2
Berlin, Adlershof negyed - lakóházak tetőjéről lefolyó csapadékvíz szikkasztása útmenti árokban


Berlin_rummelsburg
Berlin, Rummelsburger Bucht negyed - teraszos kialakítású csapadékvízmegtartó rendszer lakónegyedben (zöldtetők, több szintű szikkasztó zöldterületek)