Kehop 1.2.1
Kehop 1.2.1 - Helyi klímastratégia elkészítése, valamint klímatudatosságot erősítő szemléletformálás a Hegyvidéken
A XII. kerület, Hegyvidék mindig is kiemelt felelősséggel kezelte a környezeti állapotával kapcsolatos kérdéseket. A kiemelt felelősség oka az, hogy a Hegyvidék a környezetminőség alapján Budapest legjobb állapotú kerületei közé tartozik, valamint, hogy egyes területei, elsősorban az erdők nem csak kerületi, hanem össz‐budapesti igényeket is kiszolgálnak.
A kerületben a jövőben két szignifikáns klimatikus változással kell számolni: az átlaghőmérséklet – és ezzel kapcsolatban a hőhullámok számának – növekedésével, valamint a megváltozó csapadékeloszlási tendenciák mellett az egyre intenzívebbé váló viharok és így a villámárvízi kockázat emelkedésével.
Jelen projekt célja egyfelől a Hegyvidéki Klímastratégia elkészítése, amely a Környezetvédelmi programmal és a Fenntartható Energia és Klíma Akciótervvel együtt reményeink szerint olyan komplex rendszert alkotnak, melyek vezérfonalként meghatározzák az Önkormányzat jelen témakörben hozott döntéseit és intézkedéseit.
A projekt célja másfelöl a kerületben lakók és itt dolgozó emberek klímaváltozással, fenntarthatósággal kapcsolatos szemléletformálása, illetve ismereteinek gyarapítása. A projekt alapján megvalósított szakmai programok rövid és hosszú távon is kiemelkedő eredményt érhetnek el a bevonni kívánt célcsoport esetében.
Rövidtávú célok:
a) ismeretbővítés, a klímaváltozás terén;
b) érzékenyítés, a résztvevők ráébresztése a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás fontosságára, szükségességére;
c) attitűdformálás, a lakosság nyitottá tétele az alkalmazkodáshoz szükséges lépések felé.
Hossztávú célok:
a) az elért eredmények megtartása, további fejlesztése;
b) a legkisebb generáció számára is egy olyan magatartásforma megismertetése, aminek segítségével a mindennapi életben is automatikussá válhatna a környezetmegóvás;
c) a kerületben és a közvetlen környezetében élő emberek számára egy üzenet átadása, mely szerint a környezettudatos gondolkodás nem egy választható alternatíva, hanem az egyetlen járható út.
Ennek érdekében óvodai és iskolai ismeretterjesztési és szemléletformáló programokat szervezünk – bábfoglalkozások, szakkörök, tanulmányi versenyek – formájában. A felnőtt lakosságot Klímabarát Estéken és különféle lakossági programokon keresztül szólítjuk meg és vonjuk be a klímaváltozás hatásainak csökkentését és az alkalmazkodást célzó közös munkába. Újságcikkek és közösségi média aktivitás révén bővítjük a kerületi lakosság ismereteit a témában, illetve családi és szakmai rendezvények sorát szervezzük a projekt folyamán számukra.
Elnyert támogatás: 20.000.000 Ft
A projekt időtartama: 2021.11.01 - 2022.10.31.