5. Mártonvölgy u. 17-19 és 24.
Az utca észak-déli irányú szakaszara - számozás (19 >17) szerinti jobb oldalan terveztük az erózió hatásának csökkentését és a parkoló megújításávál. A füves területet fák beültetésével, a parkoló sávot díszcserjével tagoltuk.
A területre kigondolt koncepció vázlatot megküldtük a közvetlen lakók részére, akik lekesedéssel fogadva, de új ötletekkel segítve formálták azt. Szakértőink helyszíni egyeztetést követően alakították ki végül a végleges terveket. Az egyeztetések alkalmával gondoltuk a 24. szám előtti terület (jobb oldali kép) beültetését is, melyre a szomszédos ingatlan tulajdonosa, - szóbeli egyeztetést követően - áldását adta.
A földfeltöltés az egyeztetett parkolási területek szerinti kihagyásokkal agroszövettel és kéregmulccsal lett boritva. Fasorfának virágos kőrist (Fraxinus ornus), molyhos- és kocsányos tölgyet (Quercus pubescens, Qu. petraea), csert (Qu. cerris) ültettünk, míg a felső és alsó cserjeszintbe cserszömörce (Cotinus coggygria), húsos som (Cornus mas), ostorménfa (Viburnum lantana), fagyal (Ligustrum vulgare), ükörke lonc (Lonicera xylosteum), pukkanó dudafürt (Colutea arborescens) került. A parkolóhelyek elválasztására kisebb cserjéket és félcserjéket (koronafürtös patkocim - Hippocrepis emerus, cipruskát – Santolina, levendulát -Lavandula angustifolia, orvosi zsályát – Salvia officinalis) és színfoltnak Euphorbia myrsinitest ültettünk.
A 24. szám előtt lévő füves rész alkalmat adott egy kis örökzöld liget és mediterrán félcserjés terület létrehozására. Itt egy magyaltölgy (Quercus ilex), három olajfagyal (Phillyrea latifolia f. angustifola), három olasz ciprus (Cupressus sempervirens f. fastigiata [’Totem’ fajta]) és két foltban levendul került kiültetésre, ami sajnos első körben kevés kéregmulccsal lett takarva.
Szerencsére a szomszédos házak lakói örömmel vállalták az öntözést és ennek eredményeképp a cserjefák (cserszömörce, som) már a 2023-as év második felére elérték a 3 métert, ezzel összeállt a tervezett kép. A segítő gondozás és az öntözés évekkel vitte előbbre a telepítéseket.
Elhagyott sarkokat, rézsűket adtunk vissza a temészetes összetettségnek. Élőhelyek és egyben egészséges magforrások lettek. Mintául szolgalhat a megvalósítás, ugyanis egy év alatt a fák a helyszínen jelentős kertészeti értékké fejlődtek. Ugyancsak kiemelendő szempont, hogy egy-egy mediterrán csoport a látókörön belüli felvillantása jól egésziti ki az egyébként őshonos fákból álló telepítéseket.
Képek forrása: Nemzetközi Dendrológiai Alapítvány archívuma