Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Szúnyogok és Szúnyogmonitor

A szúnyogról

Hazánkban 50 őshonos, emellett 3 idegenhonos csípőszúnyog (Culicidae) faj ismert.

Azonban nem minden szúnyog csíp! A kétszárnyúak (Diptera) rovarrendjébe tartozik mintegy 3500 faj, a szúnyogok és a legyek rokonsága. A csípőszúnyogok családján kívül ide tartoznak a lószúnyogok (Tipulidae), lepkeszúnyogok (Psychodidae), gubacsszúnyogok (Cecidomyiidae), gombaszúnyogok (Mycetophilidae) és a mohaszúnyogok (Cylindrotomidae), csak hogy néhányat említsünk.

A szúnyogok az ökoszisztéma részei, fontos szerepet töltenek be az élővilágban. Több fajuk, még a csípőszúnyog fajok is részt vesznek a beporzásban, hiszen mindkét ivar nektárral táplálkozik. A vérünket csupán a nőstény egyedek szívják, erre a tojásrakáshoz van szükségük.

A sok szúnyogról

Sokunknak okoznak kellemetlenséget a csípőszúnyogok, és tartunk a kórokozóktól is, amiket esetleg terjeszthetnek. Jó hír, hogy mindannyian tehetünk azért, hogy kertünkben, lakóhelyünk közelében kevesebb szúnyog legyen!

A szúnyogok egy része természetes vizekben fejlődik, mások, például az inváziós szúnyogfajok, kisebb pangóvizekben is képesek szaporodni. Fontos tudnunk, hogy a legeredményesebben úgy védekezhetünk a nem kívánt tenyészhelyek kialakulása ellen, ha megszüntetjük a kertjeinkben, a közterületeinken, a temetőkben a kisebb, pangó vizeket. A lokális védekezés azért is különösen fontos, mert a szúnyogok gyenge repülők, így a saját kertünkben majdnem biztos, hogy csak ,,környékbeli” szúnyogokkal találkozunk.

Mit tehetünk?

- fedjük le az esővízgyűjtő hordónkat, fordítsuk le az öntözőkannáinkat;

- rendszeresen cseréljük a madarak, rovarok, háziállatok számára kihelyezett itatók vizét;

- a kerti tavunkban szűrőberendezés, vagy csobogó segítségével mozgassuk a vizet, és őshonos növényekkel és állatokkal népesítsük be a tavunkat;

- rendszeresen tisztítsuk a medencét, az ereszcsatornát, a vízelvezető árkot;

- 1-2 naponta öntsük ki a ponyvák gyűrődéseiben, homokozójátékokban, virágcserepekben, virágalátétekben álló vizet;

- ugyanilyen gondosan járjunk el a temetői vázák esetében is, esetleg homokkal, apró kaviccsal is feltölthetjük a vázákat, így ha arra öntjük a vizet, a virág fel tudja szívni azt, viszont ezáltal a szúnyog peterakását ellehetetlenítjük;

- a telelő vérszívók ellen gondosan zárjuk el a fagymentes pincéket, garázsokat, alagsori helyiségeket.

A kémiai szúnyoggyérítés során alkalmazott idegméreg káros és nem minden esetben hatékony: csak a kifejlett és éppen nem rejtőző szúnyogokat pusztítja el, a bozót mélyén pihenő egyedeket és a lárvákat is sértetlenül hagyja. Ezzel szemben elpusztíthat számos más ízeltlábú fajt is, így sok járulékos áldozatot követel.

Alternatív megoldást kínálnak a biológiai szúnyoggyérítő szerek. Hatóanyaguk (egy fehérje) a szúnyoglárvákat célozza. Ez a beavatkozás lényegesen szelektívebb a kémiai írtószereknél tapasztaltaknál, így a feleslegesen megmérgezett állatok száma sokkal kisebb. Hosszú távú hatást azonban ettől a módszertől sem várhatunk, mivel csak az alkalmazás időpontjában éppen megfelelő lárvastádiumban lévő egyedeket pusztítja el. Hiányosságai és alkalmazási nehézségei (körültekintés és szakértelem szükséges hozzá) ellenére előnye, hogy tabletta formájában a magánháztartásokban is alkalmazhatjuk (esővízgyűjtőkben, kerti tavakban, vizesárkokban elhelyezve a tablettát).

A biológiai védekezés további, sok szempontból előnyös formája a szúnyogokat fogyasztó állatok védelme. Részben szúnyogokkal táplálkozik sok madár- és denevérfaj. A vízibogár lárvák és a szitakötők lárvái a szúnyoglárvák ragadozói. Emellett az ebihalak és a kifejlett békák is előszeretettel fogyasztják a szúnyogokat lárvaként, illetve kifejlett állapotban. A pókok is hasznos segítőink a szúnyogok gyérítésében.

A természetközeli szemléletben kialakított és kezelt kertekben megmutatkozó biológiai sokféleség pedig már önmagában garancia lehet arra, hogy egyensúly alakul ki a környezetünkben, ami többek között megkímél bennünket a túl sok szúnyog okozta kellemetlenségektől is.


A szúnyogok megfigyeléséről

A adott területen előforduló szúnyogfajok feltérképezésének, elterjedésük vizsgálatának célja, hogy a fenti beavatkozási, védekezési tevékenységeket optimalizáljuk (a megfelelő megoldást alkalmazzuk a megfelelő mértékben, és a megfelelő helyen), ezáltal hatékonyabbá téve azokat.

Az idegenhonos fajok elterjedésének megismerésében lakosként is segíthetünk, ha csatlakozunk a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Szúnyogmonitor elnevezésű programjához, amely a hazánkban előforduló inváziós csípőszúnyogfajok, például az ázsiai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) terjedésének időbeli és térbeli mintázatát, illetve a kórokozók terjesztésében betöltött szerepét vizsgálja, változatos kutatási módszerekkel (pl. célzott csapdázás, kórokozó-tesztelés, stb.).

A programban mi is részt vehetünk, ha önkéntes szúnyogmegfigyelést és mintaküldést végzünk. A megfelelő adatokat, a jó minőségű fotókkal, és akár az ügyesen elcsomagolt szúnyogpéldányokkal egyetemben a MOSQUITO ALERT applikáción, weboldalon, emailen és postai úton is elküldhetjük.

Források és hasznos linkek:

https://szunyogmonitor.hu/

https://www.nnk.gov.hu/index.php/jarvanyugyi-es-infekciokontroll-foosztaly/141-lakossagi-tajekoztatok/altalanos-tajekoztatok/633-lakossagi-tajekoztato-a-szunyogok-elleni-vedekezesrol.html

https://zold.hegyvidek.hu/lakossagnak/kertemben-termeszet

https://hegyvidek.hu/elet-a-hegyvideken/kiadvanyaink/vizben-rejlo-ertekeink